Wtorek, XXXII Tydzień zwykły
Rok B, II
Wspomnienie świętych Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna, pierwszych męczenników Polski

wtorek,
13 listopada 2018

Jan Chrzciciel

Jan Chrzciciel urodził się w Judei między rokiem 6 a 2  p.n.e. Według tradycji przyszedł na świat w Ain Karim jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety. Był krewnym  Jezusa Chrystusa.

Gdy był młodzieńcem, udał się na pustynię i tam podjął życie ascety. Na przełomie 28 i 29 roku nad Jordanem w okolicach Jerycha rozpoczął publiczne nauczanie o mającym nadejść Królestwie Bożym, a także udzielał chrztu pokuty. To on wskazał na Jezusa jako oczekiwanego Baranka Bożego oraz nazwał go Mesjaszem.

Choć Jan uchodził za proroka Jezus określił go jako kogoś więcej niż tylko proroka – posłańca przed Bogiem. Wystąpił on przeciwko królowi Herodowi Antypasowi, potępiając jego kazirodcze małżeństwo z bratową Herodiadą. Za to został przez monarchę aresztowany i zamknięty w twierdzy Macherontu, a następnie ścięty. Miał wówczas trzydzieści kilka lat, a miało to miejsce w roku 32 n.e.

Życie Jana Chrzciciela pełne było wielkiej świętości, pokuty, ascezy. Był to człowiek cechujący się bezkompromisowością i silnym charakterem. Był to pierwszy święty czczony w całym Kościele. To jemu dedykowana jest rzymska bazylika św. Jana na Lateranie, przy której swą siedzibę przez niemal 1000 lat mieli papieże.

Chrzciciel jest patronem państw: Austrii, Francji, Holandii, Malty, Niemiec, Węgier; również Prowansji, Akwitanii, Aragonii; archidiecezji warszawskiej i wrocławskiej; miast: Amiens, Awinion, Bonn, Kolonia, Lipsk, Lyon, Neapol, Norymberga, Nysa, Wiedeń, Wrocław; zakonników m.in. joannitów (Kawalerów Maltańskich); mnichów, dziewic, pasterzy i stad, krawców, kuśnierzy, kowali, rymarzy, abstynentów, niezamężnych matek, skazanych na śmierć. Jest orędownikiem w czasie gradobicia i chorób epilepsji. Jego świętem jest w kalendarzu kościelnym 24 czerwca.

W ikonografii Jan przedstawiany jest jako dziecko, młodzieniec albo ascetyczny mężczyzna, ubrany w skórę zwierzęcą albo płaszcz z wielbłądziej sierści. Atrybuty Świętego to Baranek Boży, baranek na ramieniu, na księdze albo u stóp, baranek z kielichem, chłopiec bawiący się z barankiem, krzyż, głowa na misie. W tradycji wschodniej, głównie w ikonach, przedstawiany jest jako zwiastun ze skrzydłami.

Źródło http://wypracowania24.pl/religia/1903/postacie-biblijne-sw-jan

Jan Chrzciciel

Jordan w Piśmie wymieniany

Naród Wybrany uznaje