Święta

Niedziela, XVI Tydzień zwykły
Rok C, I
Szesnasta Niedziela zwykła

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

Kościół Parafialny

Prośba o modlitwę

Twoje światło w Fatimie

Dzisiaj jest

niedziela,
21 lipca 2019

(202. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
922019

Zegar

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Brzeźnicy

Historia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży wiąże się ściśle z historią Akcji Katolickiej w Polsce. Kiedy w 1930 roku erygowano Naczelny Instytut Akcji Katolickiej z siedzibą w Poznaniu oraz papież Pius XI zatwierdził statut organizacji rozpoczęto budowanie struktur Akcji Katolickiej w diecezjach. W procesie ujednolicania struktury organizacji powstały właśnie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej, w skład których weszli dotychczasowi członkowie, działającego od 1919 r. Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej.

Obydwa stowarzyszenia młodzieżowe podporządkowane były AK. Posiadały one jednak pewną odrębność: prowadziły własną działalność posiadały własne władze i strukturę organizacyjną. W okresie międzywojennym młodzież jednoczyła się pod hasłem Budujmy Polskę Chrystusową. Ówczesna działalność KSMM i KSMŻ prowadzona była na czterech płaszczyznach: religijnej, kulturalno-oświatowej, charytatywnej i społeczno-patriotycznej.

Młodzież prowadziła akcje, wpisujące się w potrzeby ówczesnych czasów dotyczących głównie odbudowy państwa i polskiej państwowości. W późniejszych czasach, wojny i okupacji, młodzi ludzie angażowali się w sposób bierny i czynny w działania zbrojne.

Wybuch wojny spowodował że działalność Akcji Katolickiej w Polsce została zaprzestana. Po wojnie władze komunistyczne zabraniały wszelkiego niezależnego zrzeszania się. Wskutek bałaganu administracyjnego udało się zarejestrować KSMM w archidiecezjach krakowskiej i poznańskiej. Niestety nie udało się reaktywować KSMŻ, którego odpowiednikiem miał być powołany przez kard. Sapiechę: Żywy Różaniec Dziewcząt. W 1953 r. po dalszych represjach władz rozwiązano KSMM I ŻRD. Wielu KSM-owiczów zamordowano, wielu skazano na śmierć lub więzienie. Mimo nasilających się represji KSM kontynuował swą działalność nieoficjalnie. Wśród asystentów kół KSM wyróżnia się postać Karola Wojtyły. Prowadził on spotkania dla młodzieży najpierw jako wikariusz w parafii w Niegowici a następnie w Diecezjalnym Domu Katolickim (dzisiejsza Filharmonia) posługując już w Bazylice św. Floriana w Krakowie.

Inicjatorem odrodzenia KSM-u, po odzyskaniu przez Polskę suwerenności w roku 1989, był ks. prałat Antoni Sołtysik, były KSM-owicz. Zainspirował swoim pomysłem Komisję ds. młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, na czele której stał wówczas bp. Władysław Bobowski z Diecezji Tarnowskiej (sekretarzem był ks. Zygmunt Bochenek z Brzeska). Po podjęciu odpowiednich działań przez komisję – 10 października 1990 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała dekret powołujący Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nadając mu osobowość prawną kościelną. W dniu 30 kwietnia 1993 r. KEP zaakceptował Statut Stowarzyszenia. W czerwcu tego samego roku Szef Urzędu Rady Ministrów wydał rozporządzenie w którym KSM uzyskał osobowość prawną cywilną.

Zadowolenia z faktu reaktywowania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży nie krył Ojciec Św., który w swoim przemówieniu do KSMowiczów mówił : “Liczy na was Chrystus, liczy na was pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.

O tych wydarzeniach, szczególnie o czasach represji przez komunistyczne władze opowiada film “Tożsamość 1918-2018”  do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy, a który okazję zobaczenia miała już mnóstwo KSM-owiczów z naszej diecezji. Poniżej zamieszczamy jego zwiastun:

KSM W DIECEZJI TARNOWSKIEJ

Decyzją ks. bpa Józefa Życińskiego, 16 grudnia 1993 r. erygowano Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Diecezji Tarnowskiej.

Asystentami Kościelnymi Stowarzyszenia byli kolejno:

ks. Stanisław Salaterski (1993)

ks. Krzysztof Czech (1994 – 2011)

ks. Paweł Górski  (2012 – 2018)

Obecnym asystentem jest ks. Marcin Baran.

Obecnie trwa 16 kadencja zarządu KSM DT. Kolejno prezesami byli Stanisław Bukowiec, Angelika Czoch, Andrzej Igielski, Michał Baran, Krzysztof Kumięga, Natalia Bania i Grzegorz Opioła

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zostało powołane w 1934 roku jako gałązka Akcji Katolickiej. W okresie międzywojennym szybko się rozwijało, ale w czasach komunizmu zostało zdelegalizowane. Dopiero w 1990 roku KSM został niejako wskrzeszony. Celem stowarzyszenia jest formacja religijna i patriotyczna młodzieży.

KSM W BRZEŹNICY

Parafialny Oddział Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Brzeźnicy został erygowany w dniu 26 września 2018 roku, a uroczystego przekazania dokumentów dokonał Diecezjalny Asystent Kościelny KSM Diecezji Tarnowskiej – ks. Marcin Baran w dniu 26 września 2018 roku w Tarnowie w parafii Miłosierdzia Bożego, podczas Okręgowej Rady Kierownictw KSM DT.

KSM w Brzeźnicy, aktywnie uczestniczy w formacji modlitewnej, intelektualnej i duchowej KSM DT. Angażuję się we wszystkie cykliczne akcje i inicjatywy KSM DT.

KSM w Brzeźnicy, aktywnie uczestniczy w życiu parafialnym, poprzez udział w comiesięcznych Mszach Świętych dla młodzieży, w Adoracjach Najświętszego Sakramentu i czuwaniach modlitewnych dla młodzieży, a także uczestniczy w comiesięcznych spotkaniach Kręgu Biblijnego rozważając Słowo Boże oraz prowadzi w Wielkim Poście cotygodniowe piątkowe Drogi Krzyżowe, nabożeństwa Różańcowe, misyjne  w parafii.

KSM w Brzeźnicy organizuje także liczne inicjatywy: kiermasz Bożonarodzeniowy, kiermasz Wielkanocny, Zabawę Karnawałową oraz współpracuje z innymi grupami parafialnymi np. Akcją Katolicką czy parafialnym Caritasem itp.

Oddział KSM w parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Brzeźnicy liczy obecnie  35 członków.

Symbolika:

Godłem stowarzyszenia jest stylizowany znak łączący symbolikę orła i krzyża na żółtym tle. Kolor żółty symbolizuje Kościół Katolicki. Kolor biały i czerwony są barwami narodowymi. Kolor niebieski krzyża oznacza wewnętrzną więź z Matką Najświętszą. KSM ma również swoje zawołanie i hymn. Patronami stowarzyszenia są św. Stanisław Kostka i bł. Karolina Kózkówna.

Zawołanie:

"Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie - Gotów?" odzew: "Gotów!"

Hasło:

"Służyć Bogu i Ojczyźnie!" Pozdrowienie: GOTÓW!

Zarząd KSM w Brzeźnicy:

Prezes: Gabriela Stochel

Zastępca Prezesa: Małgorzata Gaweł

Skarbnik: Szczepan Pęcak

Sekretarz: Natalia Ciesielska

Zastępca Sekretarza: Natalia Gwóźdź

Asystent Kościelny: ks. Piotr Pławecki - wikariusz

 Spotkania KSM Brzeźnica: odbywają się w każdy piątek tygodnia.

W dalszym ciągu czekamy na kolejnych młodych ludzi z naszej parafii, aby dołączyli do nas. Po to aby służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie. GOTÓW!

Dołącz do nas i polub nas na Facebooku !!!

Caritas Parafialny

Prosimy o finansowe wsparcie naszych inicjatyw.

Konto

Bank Spółdzielczy w Ropczycach

Parafia Rzymsko-Katolicja p.w.św Jana Chrzciciela

Brzeźnica, ul Wałowa 3

39-207 Brzeźnica

73 9171 0004 0071 9377 2000 0030

Z dopiskiem CARITAS.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Posłuchaj on line

 

Przekaż 1%

1% podatku to 100% serca

Wesprzyj akcję

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć


Pogoda