Święta

Środa, X Tydzień zwykły
Rok C, I
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Romualda, opata

Pielgrzymka do Gietrzwałdu

Kościół Parafialny

Prośba o modlitwę

Twoje światło w Fatimie

Dzisiaj jest

środa,
19 czerwca 2019

(170. dzień roku)

Licznik

Liczba wyświetleń:
914524

Zegar

Pożegnanie Księdza Piotra

Powrót

Pożegnalne słowo do parafian ks. Piotra

 

 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus

Głos wołającego na pustyni

Przygotujcie drogę Panu,

Prostujcie ścieżki dla Niego!

Św. Jan Chrzciciel

Trwa Rok Miłosierdzia.

Zgromadziła nas uroczystość odpustowa ku czci św. Jana Chrzciciela, która jest okazją aby wpatrywać się w tego męża bożego, który prowadzi nas do Chrystusa i korzystać z przywilejów uzyskiwania odpustów dla naszych bliskich zmarłych i samych siebie.

Drodzy Parafianie

22 lata temu decyzją biskupa Józefa Życińskiego w roku 1994 zostałem powołany na urząd proboszcza do tutejszej parafii. Patrząc na ten czas naszej wspólnej pracy należy wyrazić wdzięczność dobremu Bogu i dziękować iż udało się nam wiele dróg sprostować dla wielu z nas;

1. przez modlitwę

§  wprowadzając nabożeństwo drogi krzyżowej po parafii w okresie wielkiego postu,

§  oraz wprowadzając nowe drogi procesji w dniu Bożego Ciała,

§   apele jasnogórskie każdego 16-tego dnia miesiąca upamiętniające dzień wyboru papieża Polaka na Stolicę św. Piotra.

W ciągu tych 22 latach (1994 – 2016) - było nam dane wspólnie przeżyć razem wiele ważnych dat i wydarzeń wspominając między innymi:

§  przełom wieku XX -XXI oraz przełom tysiącleci 2000 – 2001,

§  jubileusz 1000-lecia istnienia parafii Brzeźnica oraz 100-lecia istnienia obecnego kościoła,

§  śmierć Ojca św. Jana Pawła II (2.IV.2005 r.) oraz Jego Beatyfikacja 1.V. 2011 r. i Kanonizacja 27.IV. 2014 r.

2. Przez prace

§  generalny remont kościoła zmiana dachu, renowacja ścian, nowe witraże

§  chodniki wokół kościoła, schody wejściowe

§  budowa plebanii w latach 1995-1997,

§  budowa kaplicy cmentarnej1995r. jak również uporządkowanie alejek na cmentarzu oraz powiększenie ternu cmentarza, powstały też nowe pomniki ; ofiar II wojny światowej, dzieci nienarodzonych, ofiar komunizmu.

3. Przez pielgrzymki

§  do Ziemi Świętej,

§  Włoch,

§  Lourdes

§  Częstochowa,

§  Tuchów,

§  Zawada Dębicka.

Dziękując dobremu Bogu za obfitość łask chcę podziękować Wam Drodzy Parafianie za okazaną życzliwość, która wyrażała się każdego dnia przez Wasze zaangażowanie w pracę przy tutejszej parafii jak również przekazywane na te cele środki finansowe co pozwoliło nam wykonać tak ogromne prace przez te lata a ukoronowaniem tych prac jest odnowienie ołtarza Chrystusa Ukrzyżowanego, którego ukończenie nastąpiło już w czasie mojej choroby. Bóg zapłać.

Dziękuje moim współbraciom w kapłaństwie z dekanatu i wikariuszom za spędzone razem lata, za wyrozumiałość, rady i modlitwę w czasie mojej posługi duszpasterskiej oraz choroby podziękowania składam na ręce księdza dziekana Józefa Hamigi oraz ks. wikariusza Ryszarda Serafina.

Dziękuje nauczycielom i wychowawcom tutejszej Szkoły za dobrą współpracę i życzliwość w ciągu całego mojego tutaj pobytu podziękowania składam na ręce pani Dyrektor Stanisławy Piłat.

Serdeczne podziękowanie kieruje do Siostry Karoliany za włożony trud i Jej zaangażowanie w prowadzeniu lekcji religii jak również grupy DSM przy parafii przez 9 lat.

Chcę również podziękować władzom wojewódzkim, samorządowym i gminnym za dobrą współpracę i życzliwość które to podziękowania składam na ręce pana Wójta Gminy Stanisława Rokosz.

Dziękuje funkcjonariuszom Policji jak również strażakom z tutejszej OSP za każdą ofiarną pracę.

Dziękuje Radzie Parafialnej za pomoc i poparcie w podejmowaniu trudnych decyzji i wspieraniu mnie przy ich realizacji.

Dziękuje Różom Żywego Różańca za modlitwę w intencji parafii, dziękuje również Wam Drodzy Chorzy i Starsi Parafianie za ofiarowanie codziennego krzyża cierpienia w intencjach naszej parafii.

Dziękuję służbie kościoła, ministrantom, dziewczęcej służbie maryjnej, lektorom, szafarzowi eucharystii panu Jerzemu Kani, panu organiście Janowi Charchut i panu kościelnemu Andrzejowi Litak, dziękuje również panu Janowi Milerowi. Pani gospodyni Ewie Sitarz, jak również paniom które pracowały w kuchni w czasie mojej posługi duszpasterskiej. Bóg zapłać.

Chcę podziękować licznym sponsorom za okazaną pomoc przy pracach remontowych kościoła, cmentarza i budowy plebanii.

Wszystkim Wam Drodzy Parafianie serdecznie dziękuje za każdy przejaw dobroci i szacunku wobec mnie, a za moje niedociągnięcia przepraszam, zapewniam o modlitwie za Was jak również proszę o modlitwę za mnie.

Msze święte które były zamówione są odprawiane poza parafią.

Szczęść Boże na każdy dzień nich Pan obdarza swymi łaskami a Matka Najświętsza czuwa nad Wami wraz ze Św. Janem Chrzcicielem i Św. Janem Pawłem II. Zostańcie z Bogiem.

 

Boży człowiek-Pożegnanie księdza Piotra Karwata

Kapłaństwo to służba Bogu i drugiemu człowiekowi. Nie jest to droga prosta  - czasami to kręta ścieżka bez drogowskazów, którą trzeba przebyć w samotności. Bywa jednak i tak, że drogę tę można przejść z ludźmi, którzy służą pomocą, radą i zrozumieniem.

Taką drogę w otoczeniu życzliwych ludzi przebył Ks. Piotr Karwat – Proboszcz parafii p.w. Narodzenia Jana Chrzciciela w Brzeźnicy k. Dębicy. To kapłan, który 37 lat temu odpowiedział ,,tak” na wezwanie Chrystusa. Ostatnie 22 lata pełnił obowiązki Proboszcza w brzeźnickiej wspólnocie. 26 czerwca 2016 roku podczas sumy odpustowej kapłani z dekanatu Pustków – Osiedle na czele z Księdzem Dziekanem Józefem Hamigą, wicedziekanem Ks. Romanem Woźnym oraz Księdzem rodakiem Andrzejem Kolebukiem wyrazili wdzięczność Bogu za lata łaski Bożej, której przez ponad 20 lat za sprawą Ks. Proboszcza Piotra Karwata doświadczała brzeźnicka parafia. Słowa wdzięczności wyrazili również przedstawiciele lokalnych władz- starosta powiatu dębickiego Andrzej Reguła, wiceburmistrz miasta Dębicy – Wojciech Iwasieczko, przewodniczący Rady Gminy Dębica – Piotr Żybura oraz wójt Stanisław Rokosz. Włodarze podkreśli olbrzymi wkład Ks. Karwata w kultywowanie postaw patriotycznych zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Widzialnym znakiem tego są pomniki na lokalnym cmentarzu – pomnik Ofiar Komunizmu oraz Pomnik Niepodległości. Z inicjatywy Ks. Piotra od kilkudziesięciu lat odbywały się uroczystości patriotyczno -religijne z okazji Święta Odzyskania Niepodległości.

Podziękowania i życzenia dla Ks. Proboszcza złożyli przedstawiciele Rady Parafialnej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnicy, dyrekcja, nauczyciele i dzieci z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Brzeźnicy, Liturgicznej Służby Ołtarza, Dziewczęcej Służby Maryjnej. Wszyscy podkreślali niezwykłe zaangażowanie Księdza w sprawy duchowe i materialne parafii, problemy lokalnego środowiska, życzliwość, optymizm i serce okazywane bliźniemu.

Parafianie z żalem żegnali odchodzącego Proboszcza. Ujawniło się to zwłaszcza po Mszy Świętej podczas spontanicznych rozmów i życzeń. Mimo, iż Ks. Proboszcz ze względu na stan zdrowia opuszcza brzeźnicką ziemię – na zawsze pozostanie w pamięci brzeźniczan. Mówią o Nim: był jak ojciec, przyjaciel, zawsze miał dobre słowo na pociechę. To Kapłan z powołania, patriota. To Boży człowiek. Za wszystko Mu dziękujemy.

Caritas Parafialny

Prosimy o finansowe wsparcie naszych inicjatyw.

Konto

Bank Spółdzielczy w Ropczycach

Parafia Rzymsko-Katolicja p.w.św Jana Chrzciciela

Brzeźnica, ul Wałowa 3

39-207 Brzeźnica

73 9171 0004 0071 9377 2000 0030

Z dopiskiem CARITAS.

V Synod Diecezji Tarnowskiej

Posłuchaj on line

 

Przekaż 1%

1% podatku to 100% serca

Wesprzyj akcję

Sonda

Czy podoba Ci się nasza strona?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć


Pogoda